Vitép térkő alkalmazástechnikai útmutató

I. Tervezési útmutató

Burkolandó felület méretének meghatározása, esztétikai és használati (terhelési) szempont szerint.​

Burkolandó felület méretének meghatározásánál az esztétikai szempontok figyelembevétele mellett, kiemelt hangsúlyt kell fektetni a használati és terhelési szempontoknak is. A burkolandó felületek tervezésnél általában az esztétikai szempontok kerülnek előtérben míg a használati és az abból eredő terhelési szempontok háttérbe szorulnak. Egy esztétikusan megtervezett burkolat, viszont terhelési szempont szerint rosszul méretezett alépítmény előbb utóbb csak bosszúságot fog okozni.

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: A terv
A terv
Terepadottság, vízelvezetés

A terepadottságok miatt a csatlakozó felületek tervezésénél nagyon fontos szerepe van a víz-elvezetésnek.

A térkő burkolat hézagain keresztül a csapadékvíz egy része a burkolat alá szivárog az ágyazóanyagot, az alapréteget és a földmű talaját áztatja, vízzel telíti. A burkolat felületéről is el kell vezetni a csapadék vizet, ezért a tervezés feladata, hogy a csapadék vizeket elvezesse, és megfelelő befogadóba juttassa.

A felületet úgy kell kialakítani, hogy a hosszirányú lejtés legalább 0,5%, a kereszt irányú lejtés legalább 2% legyen. (e-ÚT 06. 03. 42. számú Útügyi Műszaki előírás).

Rétegrend anyagainak, és azok vastagságainak meghatározása

„A burkolat terhelhetőségét elsősorban nem a burkolat vastagsága határozza meg, hanem az alépítményhez felhasznált alapanyagok minősége, a teherhordó réteg vastagsága és annak tömörsége lesz a mérvadó.”

Az alépítmény rétegrendjét a talaj minősége, és a burkolt felület terhelése szerint kell meghatározni. Tervezéshez és kivitelezéshez az e-ÚT 06. 03. 42. (Betonkő burkolatú pályaszerkezetek tervezése és építése. Követelmények) -ben foglaltak az irányadók. Az alábbi táblázat egy általános javaslat a tervezéshez és kivitelezéshez.

Rétegrendek zúzott kő és CKT alépítménnyel
Térburkolat zúzalék alépítménnyel

Terhelés

Gyalogos

Gépjármű < 3,5 t

Gépjármű > 3,5 t

Térkőburkolat vastagsága

4-6 cm

5-8 cm

8-10 cm

Ágyazat: 2/4 zúzalék

3-5 cm

3-5 cm

3-5 cm

Teherhordó réteg: 0/22 vagy 11/22 zúzott kő

10 cm

15 cm

20 cm

Fagyvédő réteg: 0/56 zúzott kő

15 cm

20 cm

25 cm

Térburkolat CKT alépítménnyel

Terhelés

Gyalogos

Gépjármű < 3,5 t

Gépjármű > 3,5 t

Térkőburkolat vastagsága

4-6 cm

5-8 cm

8-10 cm

Ágyazat: 2/4 zúzalék

3-5 cm

3-5 cm

3-5 cm

Teherhordó réteg: CKT

12 cm

15 cm

20 cm

Fagyvédő réteg: 0/56 zúzott kő

10 cm

15 cm

25 cm

A rosszul megtervezett és kivitelezett alépítmény, és a nem megfelelő alapanyagból készült rétegrendek esetében, a burkolat megsüllyed felülete hullámos lesz. Ez a térkövek kimozdulását vagy összefeszülését eredményezi.

Gyakori hiba, hogy a személygépkocsi forgalomra méretezett burkolatot 3,5 tonna feletti terhelés éri. A felületet ettől megsüllyed a kövek összefeszülnek az élek lepattognak.

Tervezéskor alaposan át kell gondolni, hogy mi az a legnagyobb terhelés, ami a burkolatot érni fogja és ehhez kell méretezni az alapot. Ez még akkor is így van, ha a nagyobb terhelés csak évente egy alkalommal vagy még ritkábban következik be.

Ágyazat
Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: A túl vastag ágyazóréteg miatt bekövetkezett hullámosodás

A túl vastag ágyazóréteg miatt bekövetkezett hullámosodás

A beton burkolókövek ágyazataként rendszerint homokot, zúzott homokot vagy zúzalékot alkalmaznak. A természetes aprózódású vagy zúzott ágyazati anyag legnagyobb névleges szemcsenagysága 5mm. A legnagyobb szemcsenagyság feletti, legfeljebb 8 mm szemcsenagyságig terjedő rész 10 tömegszázalékot nem haladhatja meg, a 0,063 mm-nél kisebb szemcsenagyság legfeljebb 5 tömegszázalék lehet. Az ágyazati anyag nem tartalmazhat kivirágzásra hajlamos (vízben oldódó) ásványi sókat. Az ágyazati réteget 30-40 mm között választott tömörített vastagságra kell tervezni. Vastagabb ágyazat esetében a burkolat nyomvályúsodási hajlama megnő, különösen akkor, ha a tömörítés nem elég hatékony.

A homok, zúzott homok hátránya, hogy megtartják az ágyazati anyagban rekedt vizet, ami lassan vagy egyáltalán nem tud a teherhordó rétegen keresztül elszivárogni. (Főleg alábetonozott teherhordó réteg esetében). Ezáltal jelentős mértékben megnő a kivirágzási hajlam és a felfagyás veszélye.

Előnyben kell részesíteni a 2/4 vagy 2/5-ös zúzott ágyazati anyagokat. Számos előnyük mellett érdemes megjegyezni, hogy nem tartják meg a vizet, ezáltal nem fagyveszélyes és kivirágzási hajlamuk is csekély.

Térkövek méretei, és rakásmintái

A térkövek méreteinél a kő raszterméretét kell figyelembe venni. Ez a térkő egyik oldalán lévő bordával (technológiai távtartóval) mért névleges méret. A térköveket általában távolságtartó bordákkal gyártják melyek mérete 2-3 mm.

A térkövekről általában

A térkövek minőségi követelményeit az MSZ EN 1338:2003 szabvány írja elő. Ezek a felületi megjelenésre, a méret és alakhűségre, a beton fizikai tulajdonságaira és azok tartósságaira vonatkoznak.

  • Méretpontosság a névleges mérethez képest ± 3 mm. (hosszúság, szélesség, magasság)
  • Lehámlás kevesebb mint 1kg/m2 (56 ciklusos fagyasztás 3-5%-os só oldatban)
  • Vízfelvétel kevesebb mint 6%
  • Hajlító-húzó szilárdság: átlagban 3,6 MPa legkisebb egyedi érték 2,9 MPa és 250 N/mm
  • Kopásállóság kevesebb mint 18 000 mm³/5 000 mm²
  • Csúszási ellenállás SRT érték nagyobb mint 45
  • Tűzveszélyesség A1 osztály

A térkövek alapanyaga szürke, vagy színezett beton. Alapanyaga természetes kő, cement, víz, színező és egyéb tulajdonságokat növelő adalékok. A természetes alapanyagok tulajdonságaiból adódóan előfordulhatnak felületi különbségek, színbéli eltérések, időnként megjelenhetnek fehér foltok (mészkivirágzás). Ezek a természetes tulajdonságok műszakilag elkerülhetetlenek, a termék mechanikai szilárdságát és tartósságát nem befolyásolják.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a burkolatunk egységes és szép legyen?

A térkövezés alapszabálya és technológiai követelménye, hogy a térköveket mindig egyszerre több (3-4) raklapról egyenletesen keverve kell beépíteni, ezáltal az elkészült burkolat egységes és természetes hatású lesz.

Szegélyek ismertetése rendeltetésük szerint

térkődepó.hu Vitép térkő alkalmazástechnikai útmutatóA betonkő burkolatok szélső oldalfelületét meg kell támasztani a kifordulás elkerülése érdekében, ezért a térköveket kiemelt vagy süllyesztett szegélyek közé fektetik. Ha valamilyen csatlakozó szerkezet pl. vízelvezető folyóka vagy épülethez csatlakozik a burkolat akkor a csatlakozó szerkezet támasztja meg a térkövek oldalát.

A szegélyek rendeltetésük szerinti csoportosítása

Szegély típusok (tervezett felhasználás)

Gyalogos

Személyautó

Teherautó

Vitép Stella kerti szegélykő 100×5×20 cm

×

Vitép Mira méteres útszegélykő 100×8×20 cm

Vitép Titán süllyesztett útszegélykő 40×15×20 cm


Vitép Callisto kiemelt útszegélykő 100×12/10×25 cm

×

Vitép Libra kiemelt útszegélykő 25×15/12×25 cm

×

Vitép Auróra K-szegélykő 25×25×15/10 cm


II. Építési útmutató

Az alépítmény rétegrendjét a tervezett oldaleséssel (leejtéssel) kell kialakítani. Hosszirányú lejtés legalább 0,5%, a kereszt irányú lejtés legalább 2% legyen. (e-ÚT 06. 03. 42. számú Útügyi Műszaki előírás).

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Hagyományos rétegrend
Hagyományos rétegrend
Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: CKT rétegrend
CKT rétegrend

A rétegeket megfelelő súlyú és centrifugális erőt kifejteni képes vibrátorral kell tömöríteni. Tömörítés után a rétegrend szerinti szintek magasságát (vastagságát) és leejtését vissza kell ellenőrizni az alábbi tűrések szerint.

  • A földműtükör felületét a tervezett oldaleséssel és ± 3 cm pontossággal kell kialakítani.
  • Az alapréteg vastagsága a tervezett vastagságnál legfeljebb 20 mm-rel lehet vékonyabb.

Ágyazó anyagot nem szabad kiegyenlítő rétegként alkalmazni.

A nem egyenletes ágyazóanyag vastagságából eredő hullámos felületről.

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Ágyazóréteg

Az ágyazóréteg szemcséinek bemosódását az alapréteg hézagaiba a két réteg anyagának megfelelő szemmegoszlásával lehet megakadályozni. Az ágyazóanyagot egyenletes, tömörödésének megfelelő vastagságban a tervezett szint fölé kb. 1 cm-el kell lehúzni. Az ágyazatra lépni, azon anyagot tárolni tilos. A lerakást végzők csak a lerakott betonköveken közlekedhetnek. Az ágyazóanyagot a betonkövek fektetése után a burkolattal együtt kell tömöríteni.

Térkövezés

A térkövek fektetését a legalacsonyabb helyen lehetőleg a szegélytől kell kezdeni. Ha a térkövek rakása párhuzamos a szegéllyel, akkor közvetlenül a szegélyhez rakva kezdhető a fektetés. Ha a sorok nem párhuzamosak a szegéllyel, akkor vezető zsinór kifeszítésével kell kijelölni a kezdő sort. A további sorok fektetéséhez is rendszeresen ki kell feszíteni a vezető zsinórt, vagy léccel kell leellenőrizni a sorok egyenességét.

A színeltérés minden betonterméknek, így a térköveknek is elkerülhetetlen természetes tulajdonsága. A beton természetes kő, cement, víz, színező pigment és egyéb terméktulajdonságokat növelő adalékok hozzáadásával készül. Ezen természetes anyagok színbeli és szerkezeti ingadozásait a tudomány és technika jelen állása szerint nem védhetők ki, és nem is befolyásolhatók. Világosabb színű homok vagy kavics, sötétebb színű cement, gyártáskori hőmérséklet és páratartalom ingadozás, színbeli és felületi eltéréseket eredményezhet. Az egyes gyártások között akár egy térkő termékcsaládon belül is eltérések mutatkozhatnak.

A térkövezés alapszabálya és technológiai követelménye, hogy a térköveket mindig egyszerre több (3-4) raklapról egyenletesen keverve kell beépíteni, ezáltal az elkészült burkolat egységes és természetes hatású lesz.

Kisebb hibák

A termékek 1% – nál előfordulhatnak kisebb felületi hibák. Ezeket az elemeket javasoljuk vágáshoz felhasználni.

Méretkülönbség

A betontermékeknél különböző méretkülönbségek léphetnek fel, ami a legmodernebb gyártástechnológiával is elkerülhetetlen, de mégis szabályozva vannak meghatározott szabványok szerint. A méretkülönbségeket a fuga hézagok kialakításával, illetve meghatározott vastagságú fektető ágyazatba történő bevibrálásával egyenlítik ki.

Megengedett eltérések:

MSZ EN 1338:2003 Beton útburkoló elemek

Elem vastagsága (mm)

Hossz (mm)

Szélesség (mm)

Vastagság (mm)

< 100

± 2

± 2

± 3

≥ 100

± 3

± 3

± 4

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Mérettűrésen belüli kövek ágyazatba való vibrálás előtt és után
Mérettűrésen belüli kövek ágyazatba való vibrálás előtt és után

Fugatávolság

A lefektetett kövek bordái (távtartói) nem érintkezhetnek egymással, a bordák önmagukban nem biztosítanak megfelelő fugaszélességet. A térkövek fektetésénél 3-5 mm fugatávolságot kell betartani. A bordák szerepe, hogy fektetés közben könnyen a kövek közé lehessen dugni a feszítővasat, amellyel a megfelelő hézagszélesség kialakítható.

Azok a burkolatok melyek „szoros” fugával kerülnek lerakásra, és a teherhordó réteg sem kellően tömör, vagy nem a terhelésnek megfelelően lett méretezve a burkolat megsüllyedését, és a kövek összefeszülését fogja eredményezni. Ennek következménye az élek lepattogzása, amely nem gyártási hiányosság, hanem a szakszerűtlen kivitelezés következménye.

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: A helyes fugatávolság
A helyes fugatávolság

Vágás a széleken

Az oldalsó csatlakozásoknál, szegélyeknél legtöbbször nem elkerülhető, hogy a szélköveket méretre kell vágni. Alapszabály, hogy a térkövek felénél kisebb darabokat nem szabad felhasználni mert ezek később kimozdulhatnak. Ha a legszélső elem fél idomnál kisebb, akkor az előző egész idomot vissza kell szedni és a hiányzó részt két félidomnál nagyobb elemrészből kell kipótolni.

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Helyes megoldás
Helyes megoldás
Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Helytelen megoldás
Helytelen megoldás

Fugázás

„Kő és kő között a rugalmas kapcsolatot a fuga biztosítja.”

A fugát kitöltő homok lehet természetes aprózódású vagy zúzott homok. A homok legnagyobb névleges szemcsenagysága 1 mm, a névleges szemnagyság feletti, 2 mm-ig terjedő rész legfeljebb 10 m%, a 0,063 mm-nél kisebb szemnagyságok arány 8 m% lehet. A homok iszap-agyagtartalma legfeljebb 2 m% lehet, nem tartalmazhat kivirágzásra hajlamos (vízben oldódó) ásványi sókat.

A térkőburkolat tömörítése előtt a fugákat homokkal kell betölteni, majd a felületet gondosan le kell tisztítani. A burkolaton maradt apró kavicsszemcsék vibrálás hatására felsérthetik a burkolat felületét.

Vitép térkő - Alkalmazástechnikai útmutató: Tömörítés lapvibrátorral, javasolt mozgási irányok
Tömörítés lapvibrátorral, javasolt mozgási irányok

Tömörítés

A tömörítéshez megfelelő hatékonyságú, gumival vagy egyéb védőanyaggal burkolt felületű lapvibrátorok használhatók. A burkolat tömörítése után a fugákat újra homokkal kell betölteni.

Térkő vastagsága (cm)

Lapvibrátor súlya (Kg)

Lapvibrátor centrifugális ereje (KN)

4

50-60

10-11

5

70-80

15

6

80-125

12-20

8

125-230

25-40

III. Karbantartás

Fugák

Az elkészült burkolat hézagait a használatba helyezés után folyamatosan homokkal kell feltölteni mindaddig, amíg a burkolat betonköveinek egymáshoz feszülése, vagyis a burkolat záródott (lock up) állapota létre nem jön. A burkolat fenntartása során a hézagokat továbbra is rendszeresen telíteni kell homokkal.

Mészkivirágzás

A betontermékeken időnként képződő világos foltokat, szürke fátylakat mészkivirágzásnak (sókivirágzásnak) nevezzük. Ez a jelenség egy kémiai folyamat, ami technikailag elkerülhetetlen, de a termékek műszaki tulajdonságait és tartósságát hátrányosan nem befolyásolják. A jelenség oka a következő: A betonban lévő cement, mészkő és agyag égésterméke. A beton pórusai közt esővíz, vízpára vagy harmatcseppek áramlanak, és feloldják a mész egy részét. Az oldott mész a felszínen csapódik le, melyből a víz elpárolog, és megmarad a fehér, meszes szennyeződés. A folyamat azonban a felszínen való megjelenéssel még nem ér véget. Az esőnek és más környezeti tényezőknek köszönhetően a mész lassan lebomlik, ezáltal a „kivirágzás” egy idő után magától is megszűnik.

Tipp

A folyamat felgyorsítható, ha 20%-os háztartási ecetet kb.50-50%-ban vízzel hígítva a felületre juttatnak. Az oldatot ecsettel vagy kefével kell a kívánt felületre felhordani. A tisztítandó felületet célszerű vízzel előnedvesíteni, majd az oldatot felhordani. A tisztítás hatása a felületen keletkező pezsgő hatásról ismerhető fel. 3-5 perc elteltével a felületet bő vízzel le kell öblíteni. Az eljárást szükség esetén meg lehet ismételni, míg a kívánt hatást el nem érték.

Kifakult felület

Termékeink gyártásához a legkiválóbb minőségű színező pigmenteket használjuk fel, melyek 100%-ban UV és időálló. Színezett termékeink anyagában vannak színezve, ezért fakulásuk kizárt. Amennyiben a burkolat fakulása tapasztalható, akkor az az alábbi okokra vezethető vissza:
A levegőben szálló por, a vízelvezetési hiányosság miatt a felületen pangó víz, esővíz vagy locsolóvízzel a felületre ráfolyó sár, ásványi anyagok, lehulló falevelek, növényi és állati eredetű szerves anyagok stb. a felület pórusaiba jutva elszínezik a felületet.

Ezért javasoljuk a burkolaton lévő szennyeződések mihamarabbi eltávolítását. A felület pórusaiba jutott szennyeződések eltávolításához pedig nagynyomású mosó használatát javasoljuk.

Síkosságmentesítés, avagy szabad-e sózni a térköveket télen?

Kimondottan nem javasolt! Sózás hatására a beton károsodhat, ami a beton lehámlásához vagy teljes roncsolódásához vezethet.

A fagyott felületek síkosságmentesítésére elsősorban, besöprő homok szórásával védekezhetünk. Ez sem a betonra, sem a környezetre nem ártalmas. További előnye, hogy tavasszal a felületen maradt homok szükség esetén a térkő fugáiba besöpörhető.