Hasznos információk, dokumentumok

Tartalom

▶ Letölthető listaárak

Betonelem aktuális listaárak

Gépek, gépjárművek listaárai

Beton és kavics aktuális listaárak


▶ Raklap használati díjak

A raklap használati díjak végleges mennyisége az árajánlatban egyedileg kerül meghatározásra.

Raklap betéti díj: 2450 Ft + áfa/db, azaz ennyit számolunk fel a raklap elvitelekor, mint letéti díj.

Raklap bérleti díj (a betéti díjból kerül levonásra):

  • 60 napon belül visszahozott raklap esetén: 550 Ft + áfa/db
    azaz 2000 Ft + áfa/db összeget fizetünk vissza, amikor visszahozod a raklapokat
  • 61-360 nap között visszahozott raklap esetén: 1500 Ft + áfa/db
    azaz 1000 Ft + áfa/db összeget fizetünk vissza, amikor visszahozod a raklapokat
  • 360 napon túl visszahozott raklap esetén: a raklapokat visszavesszük, de a betétdíjat nem térítjük vissza!
  • 0-360 nap között visszahozott sérült, de még javítható raklap használati díja: 2000 Ft + áfa/db

▶ Raklap bontási díj

Amennyiben meg kell bontani a raklapot, raklap bontási díjat számolunk fel: 2500 Ft + áfa/megrendelés


▶ Termékekkel kapcsolatos fontos információk!

Színeltérés

A színeltérés minden betonterméknek, így a térköveknek is elkerülhetetlen természetes tulajdonsága. A beton természetes kő, cement, víz, színező pigment és egyéb terméktulajdonságokat növelő adalékok hozzáadásával készül. Ezen természetes anyagok színbeli és szerkezeti ingadozásait a tudomány és technika jelen állása szerint nem védhetők ki, és nem is befolyásolhatók. Világosabb színű homok vagy kavics, sötétebb színű cement, gyártáskori hőmérséklet és páratartalom ingadozás, színbeli és felületi eltéréseket eredményezhet. Az egyes gyártások között akár egy térkő termékcsaládon belül is eltérések mutatkozhatnak.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a burkolatunk egységes és szép legyen?

A térkövezés alapszabálya és technológiai követelménye, hogy a térköveket mindig egyszerre több (3-4) raklapról egyenletesen keverve kell beépíteni, ezáltal az elkészült burkolat egységes és természetes hatású lesz.

Mészkivirágzás

A betontermékeken időnként képződő világos foltokat, szürke fátylakat mészkivirágzásnak (sókivirágzásnak) nevezzük. Ez a jelenség egy kémiai folyamat ami technikailag elkerülhetetlen, de a termékek műszaki tulajdonságait és tartósságát hátrányosan nem befolyásolják. A jelenség oka a következő: A betonban lévő cement, mészkő és agyag égésterméke. A beton pórusai közt esővíz, vízpára vagy harmatcseppek áramlanak, és feloldják a mész egy részét. Az oldott mész a felszínen csapódik le, melyből a víz elpárolog, és megmarad a fehér, meszes szennyeződés. A folyamat azonban a felszínen való megjelenéssel még nem ér véget. Az esőnek és más környezeti tényezőknek köszönhetően a mész lassan lebomlik, ezáltal a „kivirágzás” egy idő után magától is megszűnik.

Tipp

A folyamat felgyorsítható, ha 20%-os háztartási ecetet kb.50-50%-ban vízzel hígítva a felületre juttatnak. Az oldatot ecsettel vagy kefével kell a kívánt felületre felhordani. A tisztítandó felületet célszerű vízzel előnedvesíteni, majd az oldatot felhordani. A tisztítás hatása a felületen keletkező pezsgő hatásról ismerhető fel. 3-5 perc elteltével a felületet bő vízzel le kell öblíteni. Az eljárást szükség esetén meg lehet ismételni, míg a kívánt hatást el nem érték.

Fugaszélesség

A lefektetett kövek bordái (távtartói) nem érintkezhetnek egymással, a bordák önmagukban nem biztosítanak megfelelő fugaszélességet. A térkövek fektetésénél 3-5 mm fugatávolságot kell betartani. A bordák szerepe, hogy fektetés közben könnyen a kövek közé lehessen dugni a feszítővasat, amellyel a megfelelő hézagszélesség kialakítható.

Azok a burkolatok melyek „szoros” fugával kerülnek lerakásra, és a teherhordó réteg sem kellően tömör, vagy nem a terhelésnek megfelelően lett méretezve a burkolat megsüllyedését, és a kövek összefeszülését fogja eredményezni. Ennek következménye az élek lepattogzása, amely nem gyártási hiányosság, hanem a szakszerűtlen kivitelezés következménye.

 Méretkülönbség

A betontermékeknél különböző méretkülönbségek léphetnek fel, ami a legmodernebb gyártástechnológiával is elkerülhetetlen, de mégis szabályozva vannak meghatározott szabványok szerint. A méretkülönbségeket a fuga hézagok kialakításával, illetve meghatározott vastagságú fektető ágyazatba történő bevibrálásával egyenlítik ki.

Megengedett eltérések

MSZ EN 1338:2003 Beton útburkoló elemek

Elem vastagsága

(mm)

Hossz

(mm)

Szélesség

(mm)

Vastagság

(mm)

< 100 ± 2 ± 2 ± 3
≥ 100 ± 3 ± 3 ± 4

Ágyazat

A beton burkolókövek ágyazataként rendszerint homokot, zúzott homokot vagy zúzalékot alkalmaznak. A homok, zúzott homok hátránya, hogy megtartják az ágyazati anyagban rekedt vizet,

ami lassan vagy egyáltalán nem tud a teherhordó rétegen keresztül elszivárogni. (Főleg alábetonozott teherhordó réteg esetében). Ezáltal jelentős mértékben megnő a kivirágzási hajlam és a felfagyás veszélye.

Előnyben kell részesíteni a 2/4 vagy 2/5-ös zúzott ágyazati anyagokat. Számos előnyük mellett érdemes megjegyezni, hogy nem tartják meg a vizet, ezáltal nem fagyveszélyes és kivirágzási hajlamuk is csekély.

Kisebb hibák

A termékek 1%-ánál előfordulhatnak kisebb felületi hibák. Ezeket az elemeket javasoljuk vágáshoz felhasználni.

Kifakult felület

Termékeink gyártásához a legkiválóbb minőségű színező pigmenteket használjuk fel, melyek 100%-ban UV és időálló. Színezett termékeink anyagában vannak színezve, ezért fakulásuk kizárt. Amennyiben a burkolat fakulása tapasztalható, akkor az az alábbi okokra vezethető vissza:

A levegőben szálló por, a vízelvezetési hiányosság miatt a felületen pangó víz, esővíz vagy locsolóvízzel a felületre ráfolyó sár, ásványi anyagok, lehulló falevelek, növényi és állati eredetű szerves anyagok, stb. a felület pórusaiba jutva elszínezik a felületet.

Ezért javasoljuk a burkolaton lévő szennyeződések mihamarabbi eltávolítását. A felület pórusaiba jutott szennyeződések eltávolításához pedig nagynyomású mosó használatát javasoljuk.


▶ Teljesítmény-nyilatkozatok

Teljesítménynyilatkozat 1338 Beton útbukoló elemek

Teljesítménynyilatkozat 1339 Beton burkolólapok

Teljesítménynyilatkozat 1340 Beton szegélyelemek